Все по-рядко снимам граждански брак в обреден дом. И в това няма нищо случайно.
От известно време забелязвам тенденция в сватбения ден да се пропуска ритуала по граждански брак в обреден дом или т.нар. подпис в гражданското.
В редовете по-долу ще можете да прочетете основните причини за това.
Подписване в делничен ден преди сватбата
Сватбеният ден обикновено е изключително натоварен – подготовка, ритуали, фотосесия, ресторант, тичане из целия град и т.н. Затова някои от двойките избират да сключат граждански брак в делничен ден преди сватбата (например в сряда или четвъртък), обикновено в компанията на кумовете и най-близките роднини. И да го съчетаят с приятен обяд в задушевна атмосфера. По този начин отпада едно от местата, което в деня на сватбата трябва да бъде посенето от всички, а и се освобождава 1 час – бил той за фотосесия или за други неща в програмата. По-лека програма означава повече енергия за забавление, нали така?
Изнесен ритуал на красиво място
Каквото и да си говорим, голяма част от обредните домове са строени преди десетки години и все още носят соц. атмосфера. И напълно разбираемо тази атмосфера не винаги се връзва със стила на сватбата. Още повече ако планирате градинско парти, далеч по-добре би било да подпишете под открито небе, на някоя красива поляна или друго любимо място, вместо в стара сграда в центъра. И тук идва ролята на изнесения ритуал. Съветвам ви да проверите дали обредния дом, в чиято община смятате да подписвате, може да ви осигури провеждането на реален изнесен ритуал и какви биха били условията за това.
Подписване в делничен ден и фиктивен изнесен ритуал на красиво място
Много добра комбинация от горните две . По този начин от една страна ще имате напълно законен граждански брак в обреден дом, а от друга – ще можете да направите много по-разчупен изнесен ритуал в сватбения ден. Дори можете да поканите ваш приятел или актьор да го води. Голям е шансът никой да не разбере, че всъщност разписвате празен лист или стихотворение. Бонус е, че можете да направите две фотосесии – едната в града след подписването, а втората – преди или след изнесения ритуал.
Без граждански ритуал
Православната църква изисква да има сключен граждански брак, преди да се извърши църковен такъв. Но католическата няма такова изискване и реално можете да направите църковен брак, който да бъде признат и пред държавата. Този вариант е подходящ за двойки, живеещи в чужбина например или при които един от двамата – булката или младоженецът, е чужденец.
Или пък ако сте подписали преди година-две и сега сте решили да направите голямо тържество.
В обобщение:
– повечето обредни домове (но далеч не всички) са соц. места с не особено добра светлина (от фотографска гледна точка);
– ритуалът по сключване на граждански брак обикновено продължава 15-20 минути, но реално изяжда около час от ценното време в сватбения ден;
– обредните домове в големите градове и особено в София са в центъра, което често означава, че намирането на паркомясто е доста трудно и времеемко. Камо ли за 30-40 автомобила на гостите.
Прочетете и останалите статии със сватбени съвети по-долу.
И се обичайте!
Sorry, the comment form is closed at this time.